MAKEDONYA GÖÇMENİ OLAN KİŞİLERE MÜJDE

1955 VE SONRASINDA TÜRKİYE’YE GÖÇ EDEN VE MAKEDONYA’DA DOĞAN KİŞİLERE, KUZEY MAKEDONYA VATANDAŞLIĞINA BAŞVURABİLME HAKKI GETİRİLDİ. (31.07.2021)

Değerli okuyucularımız, bildiğiniz üzere 1955 veya sonrasında Kuzey Makedonya Cumhuriyetinde (eski adıyla Yugoslavya Cumhuriyeti’ne bağlı Makedonya özerk bölgesinde) doğup, Türkiye’ye göç eden kişiler “anavatana göç etmiş ve yugoslavya vatandaşlığı haklarından feragat etmiş” olmaları sebebiyle Makedonya vatandaşlığına başvuramıyordu.

29.07.2021 tarihinde Kuzey Makedonya Meclisinde 57 milletvekilinin “evet”, 32 milletvekilinin ise “hayır” oyu ile Türkiye’ye göç edenleri ilgilendiren Kuzey Makedonya Vatandaşlık Kanunundaki 8. maddeyi ortadan kaldıran önemli değişiklik kabul edildi.

Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı Pendarovski, 29.07.2021 tarihinde 57 “lehte”, 32 “aleyhte” ve “çekimser” oyla kabul edilen Vatandaşlık Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’u imzalamıştır.

Kuzey Makedonya Cumhuriyetinin 29.07.2021 tarihinde mecliste oy çokluğuyla kabul ettiği yasa değişikliği Stevo PENDAROVSKI ve Talat CAFERI’ nin imzalarıyla birlikte, 174 sayılı Resmi Gazetede 30.07.2021 tarihinde yayımlanmıştır.

Bu zamana kadar Türkiye’ye yıllar önce göç etmiş Makedonya göçmenlerinin Makedonya Vatandaşlığına başvuruları Vatandaşlık Yasasının 8. Maddesinin 2 inci fıkrası kapsamında “ana vatana göç ettikleri” gerekçesiyle reddediliyordu.

Eski vatandaşlık yasasının 8. maddesinin ikinci fıkrasının değişmesiyle, kısacası ‘anavatan’ kavramının çekilmesiyle birlikte, Makedonya’dan çeşitli nedenlerle Türkiye’ye göç etmiş soydaşlarımıza da yeniden Makedonya vatandaşlığına başvurabilme hakkı sağlanmaktadır.

Böylece, yıllar önce Makedonya’da doğup, Türkiye Cumhuriyeti’ne göç eden kişilere, AB resmi üye adayı statüsünde olan Kuzey Makedonya Cumhuriyetinin vatandaşlığına başvurma hakkı tanınmış,  böylece “ana vatana göç etti” ibaresinden dolayı başvuru hakkı bulunmayan vatandaşların önündeki yasal engel kaldırılmıştır.

Bu durumda olan Makedonya göçmeni kişilere, Kuzey Makedonya’daki vatandaşlık işlemlerini başlatabilmeleri için, hem Türkiye’de hem de Makedonya’da işbirliği içerisinde olduğumuz meslektaşlarımız aracılığı ile hukuki destek sağlamaktayız.

KUZEY MAKEDONYA VATANDAŞLIĞINA BAŞVURU İÇİN GEREKEN ŞARTLAR İÇİN TIKLAYINIZ.

Av. C. Erdi Sarı | Av. Begüm Sarı
SARI & PARTNERS 

  • Kaynak: https://opserver.mk/politika/pendarovski-nema-da-gi-potpishe-izmenite-vo-izborniot-zakonik-vo-segashnata-predlozhena-forma-potpis-staven-na-zakonot-za-drzhavjanstvo/ – 29.07.2021
  • https://www.trt.net.tr/makedonski/rieghion/2021/07/29/sobraniieto-na-sievierna-makiedonija-gho-izghlasa-zakonot-za-drzhavjanstvo-koj-ghi-zasiegha-odblizu-i-isielienitsitie-vo-turtsija-1682439 – 29.07.2021

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.